пʼятниця, 16 жовтня 2015 р.

Нобелівська премія

Нобелівська премія присуджується найбільш видатним особистостям року в об­ласті миротворчої діяльності, літератури, фізики, хімії, медицини, фізіології й економі­ки. Цю найбільш почесну й престижну премію ХХ сторіччя заснували згідно з передсмертною волею видатного шведського підприємця і вче­ного, винахідника динаміту Альфреда Бернхарда Нобеля, що вмер у 1896 році.
Залишений ним капітал керівництво Нобелівського фонду вклало в акції, облігації та позики, причому такі, що в найменшій мірі
зазнають фінансового ризику. До середини XX століття суми нагород були відносно незнач­ними, Лише в 50-ті роки, коли уряд Швеції звільнив прибутки фонду від високих по­датків, це дало можливість виділяти для зао­хочення лауреатів більш значні кошти.
У результаті в 1989 році Нобелівські лау­реати отримали рівні, як це й задумано, пре­мії - по 455 тисяч доларів,
Правом обрання лауреатів премії з фізики та хімії Нобель наділив Шведську королівську академію наук, з фізіології та медицини — Каролінський медико-хірургічний інститут, з літератури — Шведську академію. Премію миру присуджує комітет із 5 чоловік, призна­чений норвезьким парламентом. Ця обставина викликана тим, що до 1905 року Швеція і Нор­вегія складали одну державу.
Вибір лауреата, обговорення кандидатур відбувається в обстановці суворої секретності. Єдина з усіх шести премій — премія миру — може присуджуватися не тільки окремим осо­бам, але й організаціям.
Лауреату Нобелівської премії вручається золота медаль із зображенням А.Нобеля, дип­лом, і грошовий чек. Урочиста церемонія відбу­вається 10 грудня, в день кончини Нобеля, у великому залі університету Осло в присутності короля Норвегії.


Немає коментарів:

Дописати коментар